| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Field of View | 55.4°~1.9° |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1944 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Video Signal Format |
|
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| Minimum Focal Length | 4.60 mm |
| Maximum Focal Length | 152 mm |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Optical Zoom | 33x |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/100000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Height | 10.4" |
| Diameter | 8.3" |
| Weight (Approximate) | 6.39 lb |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Package Contents |
|
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 24 Month |