| Technical Information | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Night Vision Type | Infrared |
| Number of IR LEDs | 3 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Field of View | 180° |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1944 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 1.40 mm |
| Lens Included | Yes |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Fisheye |
| Durability | Vandal Resistant |
| Diameter | 4.9" |
| Weight (Approximate) | 12.70 oz |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Package Contents |
|
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 24 Month |