| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Cord Length | 6 ft |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 6000 VA |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 14" |
| Width | 19" |
| Depth | 28.7" |
| Rack Height | 8U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Preference | Lower |
| Mounting Location | Front |
| Weight (Approximate) | 99.21 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
CSA |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SYHF6KT_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SYHF6KTKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=766368&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=766368&lang=en-us |
| REACH free of SVHC | No |
| Lead Free | Yes |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information |
2 years repair or replace, optional on-site warranties available, optional extended warranties available |