| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 5-wire |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 10000 VA |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Modular Slots | SmartSlot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 5 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 59" |
| Width | 14" |
| Depth | 32" |
| Weight (Approximate) | 874.83 lb |