| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3 wire (1PH+N+G) |
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (H N + G) |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire (H N + E) |
| Number of Battery & Surge Outlets | 1 |
| Transfer Time | 0 ns |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 325 W |
| Input Voltage | 120 V |
| Input Voltage Range | 82 V AC - 144 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | DB9 RS-232/SmartSlot |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
LED Status Display:
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Leak-proof |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Energy | 432 kJ |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8.10 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24.40 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | 23°F (-5°C) - 131°F (55°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Maximum Storage Elevation | 49212.60 ft |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 26.38 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.8" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 6.7" |
| Form Factor | Tower |
| Mounting Preference | No Preference |
| Weight (Approximate) | 25.31 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL Recognized |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Mercury Free | Yes |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SUA500PDR-H_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SUA500PDR-HKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=384167192&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=384167192&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1612028_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1612028_EN |
| California Proposition 65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| REACH free of SVHC | No |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace |