| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Current | 1.45 A @ 110V |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Plug/Connector | On/Off Switch |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 13.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 7.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |