| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 24 V AC |
| Output Voltage Detail | 24 V AC @ 12.5 A |
| Input Current | 3 A @ 110V |
| Output Current | 12.50 A |
| Output Power | 300 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 13.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 12.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |