| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Number of +12V Rails | 1 |
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 24 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Current | 1.75 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.4" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 5.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Access Control Systems |
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |