| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Image Sensor Size | 1/3.2" |
| White Balance Modes |
|
| Color Supported |
|
| Field of View | 22.62° to 77.22° |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2032 x 1920 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 3.30 mm |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Lens Included | Yes |
| Lens Mount Type | Board Mount |
| Minimum Aperture | f/1.4 |
| Maximum Aperture | f/2.9 |
| Optical Zoom | 3.6x |
| Focus Modes | Automatic |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/2000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/15 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Protocols |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 12.24 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Height | 4.5" |
| Diameter | 6" |
| Weight (Approximate) | 2.65 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Browser Supported: Microsoft Internet Explorer 6.0 or newer |
| Certifications & Standards |
|
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Security Features |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |