| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 524.93 ft |
| Number of IR LEDs | 8 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported |
|
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 4.50 mm |
| Maximum Focal Length | 148.50 mm |
| Maximum Aperture | f/5 |
| Optical Zoom | 33x |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Dome |
| Height | 10.2" |
| Diameter | 6.7" |
| Weight (Approximate) | 6.86 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |