| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported |
|
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Optical Zoom | 4.3x |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Box |
| Height | 2.6" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 5.7" |
| Weight (Approximate) | 15.87 oz |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |