Elo E971256 Monitors
E971256
Select model
**Key Features**
- **Integrated TouchPro PCAP technology** for superior touch responsiveness
- **10-touch support** for intuitive multi-user interaction
- **Commercial-grade construction** ensuring durability and longevity
- **3-Year warranty** provides peace of mind
- **Multiple video interfaces**: HDMI, VGA, and DisplayPort
**Specifications**
- Model: 1594L
- Diagonal Size: 15.6 inches
- Native Resolution: 1920 x 1080
- Active Display Area: 13.55" x 7.62"
- Brightness: 350 nits (LCD); 315 nits (TouchPro)
- Weight: 6.7 lbs (unpackaged); 10.2 lbs (packaged)
- Operating Temperature: 0 °C to 40 °C
- Warranty: 3 years
- Compliance: UL, FCC, CE, RoHS, and more
Main Features
-
Touch: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Response Time | 25 ms |
| Response Time Details | 25 ms Typical |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Flush Mount |
| Backlight Technology | LED |
| Features |
|
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 80 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX1 |
| Impact Protection (IK) Rating | IK08 |
| Active Display Area (H x V) | 13.50" x 7.60" |
| On Screen Display (OSD) Controls |
|
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 450 Nit |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen Type | TouchPro Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Power Description | |
|---|---|
| Frequency |
|
| Voltage Current | 3 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 8.8" |
| Width | 14.8" |
| Depth | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 4.91 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Application/Usage |
|
1594l.pdf E971256
1594l.pdf MOD-ELO-1594L