Elo E-Series 3 Touch POS Terminal 15.6-inch, 1920 x 1080 FHD, N97, 8 GB RAM, 128 GB SSD, No Wi-Fi
E850312
Select model
Key Features
- 15.6-inch touchscreen with edge-to-edge glass
- WiFi & Bluetooth 5.3 connectivity for multiple peripherals
- 10-touch PCAP technology enhancing user interaction
- Integrated I/O Hub for easy connection to cash drawers, printers, and scanners
- 3-year warranty for peace of mind
- Intel's N97 processor for efficient performance
Specifications
- Color: Black
- Display Size: 15.6" diagonal
- Resolution: 1920 x 1080
- Touch Technology: TouchPro® PCAP
- Processor: Intel N97 (up to 3.60 GHz)
- Memory: 8GB DDR5 (Expandable to 16GB)
- Storage: 128GB or 256GB NVMe SSD options
- Operating System Options: Windows 11 or Linux
- Wireless Connectivity: 802.11 a/b/g/n/ac/ax; Bluetooth 5.3
- Dimensions: 14.56" x 7.19" x 11.75"
- Weight: 7 lbs (unpackaged)
- Warranty: 3-year standard, extendable
Main Features
-
Touch: Yes
-
POS: Yes
-
Screen size: 16 inch
-
Connection: Ethernet, USB, RS232
-
Screen type: Capacitve
| Technical Information | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Form Factor | All-in-One |
| Features | Edge-to-Edge Glass Design |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | N-series |
| Maximum Turbo Speed | 3.60 GHz |
| Processor Model | N97 |
| Processor Cache | 6 MB |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Solid State Drive Interface | M.2/PCI Express |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Active Display Size (Horizontal) | 13.55" |
| Active Display Size (Vertical) | 7.62" |
| Display Screen Type | LED |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Technology | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touch Points | 10 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Response Time | 25 ms |
| Color Supported | 262,000 Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Cash Drawer Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of Micro USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of USB Type C Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Power | 2 W |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
e-series-3.pdf E850312
e-series-3.pdf MOD-E-SERIES-3