Elo I-Series 4 POS Terminal 21.5", Android 10, 4GB, 32GB, 10-touch, RK3399
E413211
Select model
Key features:
- Engaging in-store interactive touchscreens to attract and educate shoppers.
- Leverage existing mobile applications and digital content for enhanced customer experiences.
- Cloud-based configuration and monitoring for real-time updates and targeted promotions.
- Available in 10”, 15”, and 22” sizes with high-definition displays and integrated touch technology.
- Flexible mounting options for portrait, landscape, and tabletop orientations.
- 2-year standard warranty for peace of mind.
Specifications:
- Form Factor: All-in-one interactive terminal
- Processor: Qualcomm® Snapdragon™ ARM A15, quad-core 1.7 GHz
- Memory: 2GB DDR3 RAM, 16GB EMMC Flash
- Display Technology: Full HD (1920 x 1080) or HD (1280 x 800)
- Brightness: 250 - 350 nits
- Viewing Angle: Horizontal +85°, Vertical ±80°
- Mounting Options: 75 x 75mm or 100 x 100mm
- Connectivity: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, Gigabit Ethernet
- Operating Temperature: 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
- Warranty: 2 years standard, with options for extended coverage.
Main Features
-
Touch: Yes
-
POS: Yes
-
Screen size: 22 inch
-
Connection: WLAN/Wi-Fi, Ethernet, USB
-
Screen type: Capacitve
| Technical Information | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Form Factor | All-in-One |
| Features | Edge-to-Edge Glass Design |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Model | RK3399 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 21.5" |
| Active Display Size (Horizontal) | 18.74" |
| Active Display Size (Vertical) | 10.54" |
| Display Screen Type | LED |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Technology | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touch Points | 10 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Micro USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Webcam Frame Rate | 1920 x 1080 @ 30 fps |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Power | 2 W |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 10 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Power |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Height | 1.2" |
| Width | 20.7" |
| Depth | 12.8" |
| Weight (Approximate) | 9.50 lb |
i-series-4.pdf E413211
mod-i-series-elo-touch-screens-datasheet.pdf MOD-I-SERIES
mod-i-series-elo-touch-screens-user-manual.pdf MOD-I-SERIES