Elo 1928L, de 48,3 cm (19 ''), TI, beige
E188117
Select model
Key Features
- Optimal optical performance with premium touch technologies
- IPX1 enclosure design protects against liquid spills
- Compatible with gloved hands or soft stylus
- Designed for touch from the ground up for reliable performance
- Flexible installation options—desktop or wall-mountable
- Three-year standard warranty in the U.S.
Specifications
- Model: 1928L
- Display: 19.0" diagonal TFT LCD, 1280 x 1024 resolution
- Color: Dark gray/beige
- Brightness: 300 cd/m² (AccuTouch: 246 cd/m²; IntelliTouch: 276 cd/m²)
- Power Supply: DC input, 12V ± 0.6V
- Weight: 17.66 lbs (8 kg)
- Operating Temperature: 0°C to 40°C
- Warranty: 3 years
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 19" |
| Viewable Screen Size | 19" |
| Screen Mode | SXGA |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time | 20 ms |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Display Angle | Yes |
| Features | Security Lock |
| Horizontal Frequency | 80 kHz |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 1,300:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | IntelliTouch Surface Wave |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 48 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Product Color | Beige |
| Height | 15.2" |
| Width | 16.9" |
| Depth | 8.2" |
| Weight (Approximate) | 13.45 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 17.64 lb |
Logiscenter_Elo_1928L.pdf E188117
Logiscenter_Elo_1928L.pdf MOD-1928L