M-CLASS MARK II,4308 300DPI, G
KA3-00-48000Y07
Select model
Key Features
- **Compact design** with a small footprint, perfect for tight spaces.
- **Durable construction** featuring a precision die-cast aluminum frame.
- **Real-time clock** for accurate date-time labeling.
- **Multilingual support** with menu options in English, Spanish, German, Italian, and French.
- **User-friendly 5-button interface** with a 128x64 LCD graphical display.
- **Field-installable options** for enhanced functionality, including cutters and sensors.
- **IntelliSEAQ™ printhead** with proactive diagnostic tools for easy maintenance.
Specifications
- Print Technology: Direct thermal / Thermal transfer (optional)
- Print Speed: 8 IPS (203 mm/s)
- Resolution: 300 DPI (12 dots/mm)
- Maximum Print Width: 4.25" (108mm)
- Dimensions: 10.21" H x 10.10" W x 18.19" D (259mm H x 257mm W x 462mm D)
- Weight: 27.0 lbs. (12.2kg)
- Operating Temperature: 40°F to 95°F (4°C to 35°C)
- Connectivity: Ethernet, Wireless, USB, Serial, Parallel
- Media Width Range: 0.75" - 4.65" (19mm - 118.1mm)
Main Features
-
Equipment Format: Industrial
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 8 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Flash Memory | 8 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 10 mil |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Label Core Size | 3" |
| Ribbon Core Size | 1" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | DPL |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.2" |
| Width | 10.1" |
| Depth | 18.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Platform Supported | PC |
Datamax-m4208.pdf KA3-00-48000Y07
Datamax-m4208.pdf MOD-M-4308