CN3e/4e PrintPAD, RS-232, DEX, Bluetooth, Magnetic Card Reader
200466-101
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: Serial, USB, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 2 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Features |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 MB |
| Flash Memory | 4 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.25" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Label Core Size | 0.40" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 7.5" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 4.06 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
datamax-printpad.pdf MOD-PRINTPAD