Datalogic QuickScan Mobile QBT2430 Barcode Scanner Bluetooth, 2D Imager, Multi-interface, IP42, White
QBT2430-WH
Select model
The DataLogic QuickScan QBT2400 Barcode Scanner is a high-performance, cordless imager designed for dynamic retail environments. Leveraging the latest area imaging technology, it effortlessly reads 1D and 2D barcodes from both printed materials and mobile devices. With a focus on user comfort, its innovative aiming system minimizes visual fatigue, ensuring operators can work more efficiently throughout the day. The device boasts Bluetooth® connectivity, allowing seamless integration with various devices and a long-lasting lithium-ion battery that makes it perfect for on-the-go applications.
Key Features:
- Bluetooth® Wireless Technology with a range of up to 25.0 m / 82.0 ft
- Compatible with Android and iOS devices via Bluetooth HID profile
- User-replaceable, long-lasting lithium-ion battery
- Reduced visual stress thanks to LED aiming system
- Datalogic's patented 'Green Spot' technology for good read confirmations
- Batch Mode capability with memory storage for over 500 linear codes
- 3-Year Factory Warranty
Specifications:
- Imaging Technology: Wide VGA: 752 x 480 pixels
- Light Source: Red LED 610-650 nm
- Motion Tolerance: 25 IPS
- Battery: Lithium-Ion 1400 mAh, < 3 hrs charge time
- Drop Resistance: Withstands drops from 1.5 m / 5.0 ft
- Temperature Range: Operating: 0 to 50 °C / 32 to 122 °F
- Sealing: IP42 for particulate and water
- Dimensions: 16.3 x 9.1 x 4.1 cm / 6.4 x 3.6 x 1.6 in
- Weight: Reader: 200 g / 7.1 oz; Base/Charger: 230 g / 8.1 oz
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Case color: White
-
Range: Short Range
-
Connectivity: Cordless
-
Connection: Bluetooth
-
Scanner Capability: 2D, Imager
-
Battery Features: Rechargeable
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D / Linear Codes:
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Maximum Scan Resolution | 4 mil |
| Depth of Field |
|
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Number of Scans per Full Charge | 30000 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Product Color | White |
| Height | 6.4" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 3.6" |
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Country of Origin | Vietnam |
mod-quickscan-qbt2400-datalogic-handheld-readers-datasheet.pdf QBT2430-WH
mod-quickscan-qbt2400-datalogic-handheld-readers-quick-guide.pdf QBT2430-WH
mod-quickscan-qbt2400-datalogic-handheld-readers-user-manual.pdf QBT2430-WH
Datalogic_QuickScan_QBT2400.pdf QBT2430-WH
mod-quickscan-qbt2400-datalogic-handheld-readers-datasheet.pdf MOD-QUICKSCAN-QBT2400
mod-quickscan-qbt2400-datalogic-handheld-readers-quick-guide.pdf MOD-QUICKSCAN-QBT2400
mod-quickscan-qbt2400-datalogic-handheld-readers-user-manual.pdf MOD-QUICKSCAN-QBT2400