Brother TD4420TN Desktop Thermal Printer Thermal Transfer, 4", 203dpi, 6ips, Ethernet, Peeler
TD4420TN
Select model
Key features:
- High Print Speed: Up to 6 inches per second (ips).
- Quality & Precision: 203 dpi resolution for clear output.
- Easy Integration: Compatible with various WMS and software solutions.
- Durability: Suitable for long-term use in demanding environments.
- Reliable Support: Backed by a 2-year Premium Limited Warranty.
Specifications:
- Printing Technology: Thermal Transfer
- Media/Print Width: 4.4" (112mm)
- Print Engine Speed: Up to 6ips (152.4mm/sec)
- Resolution: 203dpi x 203dpi (8 dots/mm)
- Standard Interfaces: Ethernet LAN, USB 2.0, Host-USB, RS232C Serial
- Media Type: Roll or Fan-Fold, Die Cut or Continuous
- Media Roll Size: Outer Diameter up to 5.00" (127mm)
- Operating Temperature: 41°F - 104°F (5°C - 40°C)
- Size: 8.03" (204mm) x 6.46" (164mm) x 11.02" (280mm)
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
Equipment Format: Desktop
-
POS: Yes
-
Print Speed: 6 in/s
-
DPI: 203 dpi
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
-
Real Time Clock: Yes
-
Optional Upgrades: Peeler, Cutter
-
Max Width: 4 mm
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6 lps |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 11.1" |
| Width | 8.1" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | USB |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
td-4420tn.pdf TD4420TN
td4410.pdf MOD-TD-4420TN
td-4420tn.pdf MOD-TD-4420TN