QL-810W Wireless Label Printer
QL-810W
Select model
Main Features
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 1.8 lps |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 x 600 |
| Maximum Print Width | 2.30" |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Label |
| Maximum Label Width | 2.40" |
| Maximum Label Length | 36" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.7" |
| Width | 5" |
| Depth | 9.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | USB |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported |
|
| Certifications & Standards |
Energy Star |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
2 Year Limited Warranty & Replacement Service |
mod-ql-800-brother-label-printer-datasheet-2.pdf MOD-QL-800
mod-ql-800-brother-label-printer-user-manual-1.pdf MOD-QL-800