BROTHER MOBILE, PJ7 MOBILE W-FORCE KIT: PJ762 PRINTER, AC PS, CIG LTR ADAPTER, LI-ION BATT, USB CABLE, PREM SUPP (FANFOLDED PAP), ROLLUP CASE, S/W (CONFIG S/W & DRIVERS), SPECIAL CONFIG (AUTO ON/OFF & AUTO RADIO ON)
PJ762-WK
Select model
Key features:
- **Full-page mobile printing** from popular devices
- **Compact and semi-rugged design** for extreme reliability
- Available **with varied connectivity options** (USB, Bluetooth, Wi-Fi)
- Long-lasting **Li-ion battery** for extended use
- Supports various media sizes including **letter, legal, and A4**
Specifications:
- **Model Options**: PocketJet® 722, 723, 762, 763, 763MFi, 773
- **Maximum Paper Width**: 8.5" (215.9mm)
- **Printing Speed**: Up to 8 ppm
- **Printing Method**: Direct Thermal Technology
- **Printer Resolution**: 203 x 200 dpi or 300 x 300 dpi
- **Media Types**: Cut Sheet, Continuous Roll, Perforated Roll
- **Power Options**: Li-ion Battery; AC Adapter; DC Vehicle Adapter
- **Operating Systems Supported**: Windows® (various versions), Mac OS® X, Android™, iOS®
- **Dimensions & Weight**: 10.04" L x 2.17" W x 1.18" H; approx 1.3 lbs
Main Features
-
Equipment Format: Mobile
-
POS: Yes
-
Connection: USB, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 8 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 8.03" |
| Application/Usage | Mobile |
| Features |
|
| Mobile Device Printing | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Input Voltage | 15 V DC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.2" |
| Width | 10" |
| Depth | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | USB |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | Japan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-pj700-brother-printing-datasheet.pdf PJ762-WK
pj700.pdf PJ762-WK
mod-pj700-brother-printing-datasheet.pdf MOD-PJ700