Brother DS-640 Label Printers
DS-640
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Mobile
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Scan Color |
|
| Color Depth | 24-bit |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 16 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 16 |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Scanning Modes | Simplex |
| ADF Capacity | 1 Sheets |
| Duplex Scanning | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Width | 2" |
| Depth | 11.9" |
| Weight (Approximate) | 1.03 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 Year Limited |