Brother ADS-4300N Multi Function Printers
ADS-4300N
Select model
Key features:
- Scan speed: Up to **40 ppm**
- Duplex scanning: Up to **80 ipm**
- Automatic Document Feeder: **80-sheet** capacity
- Connectivity: Wired and **SuperSpeed USB 3.0**
- Mobile connectivity: Scan from your mobile device with **Mobile Connect**
- Ultrasonic Multifeed Sensor: Prevents misfeeds
Specifications:
- Product Form Factor: Sheet Fed Desktop Document Scanner
- Scanner Type: Dual CIS, LED Array Light Source
- Scan Resolution: Up to **600 x 600 dpi** (optical)
- Scan Formats: PDF, JPEG, TIFF
- Media Handling:
- Supported Media: Plain, recycled, business card, plastic card
- Paper Weight: **40 - 200 gsm**
- Power Consumption: Scanning: **24W**, Ready: **6.8W**
- Dimensions: **391 x 243 x 320 mm**, Weight: **3.32kg**
- Maximum Daily Duty Cycle: **6,000 Sheets**
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Scan Color |
|
| Color Depth | 48-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Scanning Modes | Duplex |
| ADF Capacity | 80 Sheets |
| Duplex Scanning | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.5" |
| Width | 11.7" |
| Weight (Approximate) | 6.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
|
ads-4300n-2022.pdf ADS-4300N
ads-4300n-2022.pdf MOD-BROTHER-ADS-4300N