Brother ADS-3300W Multi Function Printers
ADS-3300W
Select model
Key features:
- Scan up to 40 ppm
- 2-sided (duplex) scan up to 80 ipm
- 60-sheets Automatic Document Feeder (ADF)
- Wireless and wired network connectivity
- SuperSpeed USB 3.0
- Scan from mobile devices with Mobile Connect
- Auto Start Scan
Specifications:
- Type: Sheet Fed Desktop Document Scanner
- Scan Speed: Up to 40 ppm (Color & Mono), Up to 80 ipm (Duplex)
- Optical Scan Resolution: Up to 600 x 600 dpi
- Connectivity: USB 3.0, USB Host, Wired & Wireless Network (2.4GHz)
- Control Panel: 7.1cm Colour Touchscreen
- ADF Capacity: 60 sheets
- Operating Conditions: Humidity 20-80%
- Dimensions: 299 x 215 x 190 mm (Without Carton)
- Weight: 2.68 kg
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Scan Color |
|
| Color Depth | 48-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Scanning Modes | Duplex |
| ADF Capacity | 60 Sheets |
| PC Free Scanning | Yes |
| Duplex Scanning | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.5" |
| Width | 11.7" |
| Weight (Approximate) | 6.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
|
ads-3300w-2022.pdf ADS-3300W
ads-3300w-2022.pdf MOD-BROTHER-ADS-3300W