Brother ADS-3100 Multi Function Printers
ADS-3100
Select model
Key Features:
- Scan up to 40 ppm
- 2-sided (duplex) scan up to 80 ipm
- 60-sheet Automatic Document Feeder (ADF)
- SuperSpeed USB 3.0 for secure connectivity
- Advanced image processing features available
Specifications:
- Product Form Factor: Sheet Fed Desktop Document Scanner
- Scan Speeds: Up to 40 ppm (Colour & Mono)
- Duplex Scan Speeds: Up to 80 ipm
- Optical Scan Resolution: Up to 600 x 600 dpi
- Memory: 60 Sheets in Automatic Document Feeder
- File Format Support: PDF, JPEG, TIFF
- Power Consumption: 23W (Scanning), 5.4W (Ready)
- Environmental Compliance: GS Mark, WHQL
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Scan Color |
|
| Color Depth | 48-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Scanning Modes | Duplex |
| ADF Capacity | 60 Sheets |
| Duplex Scanning | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.5" |
| Width | 11.7" |
| Weight (Approximate) | 6.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
|
ads-3100-2022.pdf ADS-3100
ads-3100-2022.pdf MOD-BROTHER-ADS-3100