BIXOLON XL5-40CT Desktop Label Printer, Linerless, Direct Thermal, 203 dpi, USB, Auto Cutter
XL5-40CTOG
Select model
Key Features:
- Extreme Reliability: Anti-jamming, anti-curling mechanism with long-lasting platen rollers.
- Eco-Friendly Printing: Up to 40% more label length on linerless media.
- High-Speed Performance: Print at speeds up to 6 ips (152 mm/sec).
- Flexible Connectivity: Dual-mode Bluetooth (V4.2 Classic and LE) and dual-band WLAN.
- Advanced Software: Free label editing software and web-based printer management.
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal
- Print Speed: XL5-40: Up to 6 ips (152 mm/sec), XL5-43: Up to 5 ips (127 mm/sec)
- Print Resolution: XL5-40: 203dpi, XL5-43: 300dpi
- Print Width: XL5-40: Up to 108 mm, XL5-43: Up to 105.7 mm
- Media Type: Linerless Continuous, Black Mark
- Dimensions: 186 x 287.7 x 173 mm (7.32 x 11.33 x 6.81 inch)
- Weight: 2.8kg (6.17lb)
- Power Supply: EnergyStar Certified, 100-240V AC
- Temperature Range: Operating: 0~40°C, Storage: -20~60°C
- Connectivity: USB2.0, WLAN, Bluetooth options available
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Rugged: Commercial
-
Print Speed: 6 in/s
-
DPI: 203 dpi
-
Case color: Black
-
Connection: Ethernet, USB, RS232, WLAN/Wi-Fi
-
Optional Upgrades: Cutter
-
Max Width: 4 mm
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 39.37" |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Character Sets | Unicode |
| Optional Connectivity |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 7.87 mil |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported | Windows Driver (Europlus / Seagull), Linux / Mac CUPS Driver, Virtual COM USB / Ethernet Driver, Utility Program, OPOS / JPOS Driver, Bartender Ultralite for BIXOLON, Label Artist-II™ |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 104°F (40°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 80% |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.8" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 11.3" |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
zl5-40.pdf XL5-40CTOG
zl5-40.pdf MOD-XL5-40CT