BIXOLON, S200, 2IN STICKY MEDIA PRINTER, BLACK, 203 DPI, USB/SER/ETHERNET, INCL. POWER CORD, USB CABLE, PARTITION(2), INSTALL GUIDE; WARRANTY-1 YR
SRP-S200ESK
Select model
Key features:
- Fast Print Speed: Up to 150 mm/sec at 203 dpi
- Paper-Saving Technology: Reduces media waste by up to 40%
- Compact Design: Perfect for limited workspaces
- Multiple Connectivity Options: USB, Ethernet, and Serial interfaces
- User-Friendly Maintenance: Easy tool-less replacement of parts
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal (Front Exit)
- Print Speed: Up to 150 mm/sec
- Print Resolution: 203 dpi
- Media Type: Linerless Restick
- Dimensions: 128 x 156 x 196 mm (5.03 x 6.14 x 7.71 inches)
- Weight: 1.80 kg (3.96 lbs.)
- Operating Temperature: 0~40°C (32~104°F)
- Humidity: 10~80% RH (Operating)
- IP Rating: IP23
- Character Sets: Alphanumeric: 95, Extended Graphics: 128 x 35 page
- Barcode Symbologies: Supports 1D and 2D codes
Main Features
-
Case color: Black
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.91 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.13" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP23 |
| Character Sets |
|
| Fonts Included |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 2" |
| Display Screen Type | LCD |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 3.54 mil |
| Maximum Roll Diameter | 4.06" |
| Maximum Label Width | 2.28" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | BXL/POS |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 104°F (40°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 80% |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 7.7" |
| Width | 5" |
| Depth | 6.1" |
| Weight (Approximate) | 3.96 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
srp-s200.pdf SRP-S200ESK
srp-s200.pdf MOD-SRP-S200