Bixolon SRP-330IIIESK Label Printers
SRP-330IIIESK
Select model
Key features:
- Fast Printing Speed: Up to 250 mm/sec for quick transaction processing.
- User-Friendly Design: Automatic media width switch and paper-saving mode.
- Multiple Interface Choices: Triple and dual interface options available.
- Reliable Performance: 180 or 203 dpi print resolution options to fit your needs.
- Compact Size: Dimensions of 145 x 195 x 146 mm, weighing only 1.6 kg.
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal
- Print Speed: Up to 250 mm/sec
- Print Resolution: 180 dpi or 203 dpi
- Print Width: Up to 72 mm (options for 58 mm)
- Media Characteristics:
- Media Type: Receipt
- Media Roll Diameter: Up to 80 mm
- Media Thickness: 0.05 - 0.08 mm
- Dimensions: 145 x 195 x 146 mm (W x D x H)
- Weight: 1.6 kg
- Operating Temperature: 0~40 °C (32 ~ 104 °F)
- Power Supply: External Power Adaptor 100-240V AC
- Memory: 128 Mb SDRAM, 64 Mb Flash
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
POS: Yes
-
Case color: Black
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Character Sets |
|
| Printing Color | Black |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Flash Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 3" |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 3.15 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.15" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | BXL/POS |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 104°F (40°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 80% |
| Storage Temperature | 4°F (-15.6°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.7" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 7.7" |
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
SRP-330III.pdf SRP-330IIIESK
SRP-330III.pdf MOD-SRP-330III