Bixolon SPP-R410, 203dpi, Bluetooth (iOS), USB, Serial
SPP-R410IK5
Select model
Key Features
- Fast printing speed: Up to 90 mm/sec for receipts.
- Compact and lightweight: Only 530g with a drop rate of 1.8m.
- Advanced connectivity: Compatible with iOS, Android, Linux, and Windows.
- NFC capability: For easy Bluetooth pairing.
- Supports linerless label printing: Optional for enhanced versatility.
- 62-hour standby time: Perfect for long-term usage in the field.
Specifications
- Print Method: Direct Thermal
- Print Speed: Up to 90 mm/sec
- Print Resolution: 203 dpi
- Print Width: Up to 104 mm
- Media Type: Receipt, Label, Linerless (Optional)
- Drop Rate: 1.8 m (6 ft.)
- Weight: 530 g (1.17 lbs) including battery
- Battery: 7.4 V Li-ion, 2,600 mAh, rechargeable
- Operating Temperature: -15~50°C (5~122°F)
- Sealing: IP54 water and dust proof
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: Serial, USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 3.15 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.24" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.7" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 1.54 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
mod-spp-r410-bixolon-label-printer-datasheet.pdf MOD-SPP-R410
mod-spp-r410-bixolon-label-printer-user-manual.pdf MOD-SPP-R410