Bixolon SPP-L310WK5 Label Printers
SPP-L310WK5
Select model
Key features:
- Super compact and lightweight: Weighs just 385g (0.85 lbs).
- Fast printing speed: Up to 5 ips (127 mm/sec).
- Versatile connectivity: Bluetooth 4.1, Dual-band WLAN (2.4GHz & 5GHz), USB and Serial.
- Durable design: IP54 rated for water and dust protection, with a drop resistance of 1.8m (6 ft).
- Multiple media options: Supports various media widths from 58 to 80 mm.
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal
- Print Speed: Up to 5 ips (127 mm/sec - Label), Up to 4 ips (102 mm/sec - Linerless)
- Print Resolution: 203 dpi
- Media Type: Liner and Linerless (Optional)
- Media Width: 80 mm (Optional: 58/62/66/70/74 mm)
- Battery: 7.3 V Li-ion, 2850 mAh (Rechargeable, charging time: Up to 4 hrs)
- Weight: 385 g (Including battery)
- Humidity Range: Operating: 10% to 80% RH
- Operating Temperature: -15°C to 50°C (5°F to 122°F)
- Interface: USB V2.0 HS + Serial + Bluetooth/WLAN (Optional)
Main Features
-
Equipment Format: Mobile
-
Connection: Serial, USB, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 4.02 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Fonts Included |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Flash Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 7.48 mil |
| Maximum Roll Diameter | 2.20" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 2850 mAh |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 5°F (-15°C) - 122°F (50°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 80% |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) - 158°F (70°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.3" |
| Width | 4.1" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 1.17 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
spp-l310.pdf SPP-L310WK5
spp-l310.pdf MOD-SPP-L310