4XEM 4XUTD23 Wireless Adapters
4XUTD23
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Notebook |
| Memory Card Reader | No |
| Features | Power Delivery Pass-through |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen Mode Supported |
|
| Supported Resolutions |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Thunderbolt 3 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB Type-A Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-C (10 Gbps) |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| USB Power Delivery | 60W |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 60 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 1.28" |
| Width | 8.55" |
| Depth | 3.66" |
| Weight (Approximate) | 12.56 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
Thunderbolt 3 Dual 4K Monitor Docking Station |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |