4XEM 4XUSBCETHERNET Wireless Adapters
4XUSBCETHERNET
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Form Factor | Portable |
| Height | 0.6" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 10" |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |