Zebra ZT231 Barcode Printer Direct Thermal, 203 dpi, 4" Print Width, 12 ips, 4.3" Touchscreen, RFID, Peeler
ZT23142-D01000FZ
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Mid-Range
-
RFID: Yes
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Serial, USB, Ethernet, Bluetooth
-
Real Time Clock: Yes
-
Optional Upgrades: Cutter, Peeler, Liner take-up
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 12 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 13.08 ft |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features | Tear Up |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 4.3" |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 9.84 mil |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 105°F (40.6°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 85% |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 5% - 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 11" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 17" |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-zt231-zebra-label-printer-datasheet.pdf ZT23142-D01000FZ
mod-zt231-zebra-label-printer-user-manual.pdf ZT23142-D01000FZ
zt231.pdf MOD-ZT231