Zebra KR203, 8 dots/mm (203 dpi)
P1022147
Select model
Key features:
- High Print Quality: Delivers crisp, clear receipts at 203 dpi.
- Durability & Reliability: Engineered for tough environments.
- Flexible Mounting: Fits a variety of kiosk designs with horizontal and vertical options.
- Built-in Troubleshooting: Reduces maintenance needs.
- Large Media Roll Capacity: Supports rolls up to 10 inches/250 mm.
- Easy Integration: Compatible with any application supporting various fonts and graphics.
Specifications:
- Print Resolution: 203 dpi/8 dots per mm
- Maximum Print Width: 3.1"/80 mm
- Print Speed: 6"/152 mm per second
- Media Types: Roll or fanfold paper
- Operating Temperature: 32°F to 122°F (0°C to 50°C)
- Storage Temperature: -22°F to 149°F (-30°C to 65°C)
- Weight: 2.4 lbs (1.1 kg)
- Connectivity: USB
- Media Capacity: Up to 9.8"/250 mm diameter media roll
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 3.30" |
| Features | Tear Bar |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 4 mil |
| Maximum Roll Diameter | 9.80" |
| Maximum Label Width | 3.30" |
| Maximum Label Length | 23.60" |
| Label Core Size | 1" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 2.7" |
| Width | 4.2" |
| Depth | 5.7" |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-zebra-kr203-kiosk-printers-zebra-kiosk-printers-datasheet.pdf P1022147
mod-zebra-kr203-kiosk-printers-zebra-kiosk-printers-user-manual.pdf P1022147
zebra-kr203-kiosk-printers.pdf P1022147
mod-zebra-kr203-kiosk-printers-zebra-kiosk-printers-datasheet.pdf MOD-ZEBRA-KR203-KIOSK-PRINTERS
mod-zebra-kr203-kiosk-printers-zebra-kiosk-printers-user-manual.pdf MOD-ZEBRA-KR203-KIOSK-PRINTERS