Zebra TC8300 Portable Data Collection Device 2D Imager, Standard Range, 4GB RAM, 32GB Flash, Android, IP65
TC83B0-6005A510RW
Select model
Key features:
- Ergonomic Design: 14% increase in productivity due to reduced wrist motion.
- Powerful Performance: 8-core processor and up to 8GB RAM for superior application performance.
- Versatile Data Capture: Advanced scanning options for barcodes and DPM.
- Long-lasting Battery: Triple-shift battery life with smart management.
- Rugged Design: MIL-STD 810G certified for extreme environments.
Specifications:
- Dimensions: 9.17 in. L x 2.99 in. W x 2.52 in. D
- Weight: 17.2 oz. (490 g)
- Display: 4.0 in. diagonal, 800 x 480 pixels
- Operating System: Android 10, upgradeable through A11/R¹
- CPU: Qualcomm Snapdragon™ M 660, Octa-core 2.2 GHz
- Memory: Up to 8 GB RAM; 128 GB Flash Storage
- Drop Spec: Multiple 8 ft. drops to concrete
- Sealing: IP65 rated
- Connectivity: Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0
- Camera: Optional 13 MP rear camera
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Screen size: 7 inch
-
Battery Capacity: High Capacity
-
Range: Standard Range
-
Connection: Bluetooth
-
Battery Features: Rechargeable
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Flash Memory | 32 GB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4" |
| Screen Mode | VGA |
| Screen Resolution | 800 x 480 |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/d/h/i/k/r/w |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 11 |
| Upgradable Operating System | Android 14 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 3" |
| Depth | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 1.07 lb |
tc8300.pdf TC83B0-6005A510RW
tc8300-new.pdf TC8300