| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Mobile Computer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 5300 mAh |
| Battery Energy | 19 Wh |
| Output Voltage | 3.6 V DC |
| Maximum Battery Recharge Life Cycle | 300 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 6.07 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Zebra Omnii XT15 Mobile Computer |