- Give your workers hands-free scanning power
- Increase productivity with a wide working range
- Two scanning modes
- Capture Virtually any barcode in practically any condition
- Bright scan line
- Patented liquid polymer scan element with a lifetime warranty
- Supports Reduced Space Symbology (RSS)
- Convenient swivel feature
- Separate finger strap assembly
- Full shift power
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Light Source | Laser |
| Scan Rate | 116 scan/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wearable |
| Height | 1.9" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 1.9" |
| Weight (Approximate) | 2 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
USB Cable separate |
zebra-rs419-ring-scanners.pdf RS4000-HPCLWR