Zebra RS2100 Barcode Scanner Wearable, 2D, SE4770, Bluetooth, NFC, Integrated Battery
RS21C0-TS00ZWR
Select model
Key features:
- Lightweight design – Weighs only 1.1 oz (31 g) for minimal fatigue.
- Ergonomic grip – Bare palm design for enhanced control and comfort.
- Fast barcode capture – Advanced scanning technology for damaged or dirty barcodes.
- Durable construction – IP54 rating, withstands drops and spills.
- Device Tracker – Optional feature to locate missing scanners easily.
- Compatible with various devices – Works with Zebra and consumer mobile devices.
Specifications:
- Dimensions: 2.05 in. L x 1.40 in. W x 0.57 in. H (52 mm L x 35.5 mm W x 14.6 mm H)
- Weight: 1.1 oz. / 31 g
- Battery: 480 mAh embedded Li-ion battery pack
- Operating Temperature: 32° F to 122° F (0° C to 50° C)
- Drop Specification: Multiple 6 ft. (1.8 m) drops to concrete
- Sealing: IP54 rated
- Bluetooth Version: Bluetooth v4.0 with BLE
- Supported Symbologies: 1D/2D barcode support including QR Codes, PDF417, DataMatrix, UPC, and more.
- Warranty: 1 year from the date of shipment
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Bluetooth
-
Scanner Capability: 2D, 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
2D:
Supported OCR Symbologies :
|
| Scan Engine Model | SE4770 |
| Light Source | Laser |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Pattern | Area |
| Scanner Range | Standard Range |
| Scanning Distance | 36.10" |
| Features |
|
| Field of View (Horizontal) | 48° |
| Field of View (Vertical) | 30° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Maximum Ambient Light | 107639 lux |
| Drop Specification |
|
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 800 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV DC |
| Contact Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV DC |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 480 mAh |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wearable |
| Rugged | Yes |
| Durability |
|
| Height | 0.6" |
| Width | 1.4" |
| Length | 2.1" |
| Weight (Approximate) | 1.09 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
rs2100.pdf RS21C0-TS00ZWR
rs2100.pdf MOD-RS2100