Zebra MC94, SE58, Wi-Fi, Bluetooth, 6GB RAM/128GB, 53 Key 5250 Emulation, GMS
MC9401-0G1M6GSS-NA
Select model
Key features:
- Advanced Wireless Connectivity: Supports Wi-Fi 6E and **private/public 5G** for faster communication.
- Outstanding Scanning Range: Captures barcodes from in-hand up to **100 ft. (30.5 m)** away.
- Enhanced Security: Biometric facial recognition for secure access.
- High-Resolution Cameras: Ideal for video collaboration and documentation with a **16 MP rear camera**.
- Durable Design: IP68 and IP65 rated, ready for the toughest environments.
Specifications:
- Dimensions: 9.4 in. L x 3.5 in. W x 7.4 in. H
- Weight: 26.2 oz. / 743 g (with battery)
- Display: 4.3 in. WVGA; 800 x 480 pixels
- Battery: 7000 mAh Li-Ion, hot-swap capable
- Memory: 6 GB RAM / 128 GB Flash
- Operating System: Upgradeable to **Android 17**
- Scanning Technology: SE58 Extended Range Scan Engine
- Camera: Front: 8 MP; Rear: **16 MP** with HDR
- Operating Temperature: Standard: -4°F to 122°F; Freezer: -22°F to 122°F
- Protection Ratings: IP68 and IP65 for water and dust resistance
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Range: Extended Range
-
Connection: USB, Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | SE58 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Light Source | Laser |
| Scanner Range | Extended Range |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Features |
|
| Drop Specification |
|
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | QCM4490 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 6 GB |
| Flash Memory | 128 GB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4.3" |
| Screen Mode | WVGA |
| Screen Resolution | 800 x 480 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Number of Keys | 53 |
| Keyboard Type | Alphanumeric |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 BLE |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 13 |
| Upgradable Operating System | Android 17 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Voltage | 3.60 V |
| Removable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Gun |
| Rugged | Yes |
| Height | 7.4" |
| Width | 3.5" |
| Length | 9.4" |
| Weight (With Battery) | 1.64 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mc9400-mc9450.pdf MC9401-0G1M6GSS-NA
mc9400-mc9450.pdf MOD-MC9400