Zebra MC9300, SE965, 1D, SR, Wi-Fi, Bluetooth, 53 Key
MC930B-GSADG4RW
Select model
Key Features
- Powerful 8-core processor with up to 8x RAM and 16x Flash memory for peak performance.
- Extended battery life with nearly twice the runtime and fast charging capabilities.
- Superior scanning technology for lightning-fast capture of 1D and 2D barcodes.
- Highly durable design, water, dust, and drop-proof for harsh environments.
- Support for Terminal Emulation (TE) apps with no backend modifications required.
Specifications
- Dimensions: 9.4 in. L x 3.5 in. W x 7.4 in. H
- Weight: 26.9 oz./765g with battery
- Display: 4.3" WVGA (800 x 480) color display with Corning Gorilla Glass
- Processor: Qualcomm Snapdragon™ 660 octa-core, 2.2 GHz
- Operating System: Android 8.1 Oreo
- Memory: 4 GB RAM/32 GB Flash PSLC
- Battery: Rechargeable Li-Ion 7000mAh with PowerPrecision+
- Scanning: SE965 1D, SE4750 SR/DP, SE4850 imaging engines
- Camera: Rear-facing 13MP, front-facing 5MP
- Environmental Sealing: IP67 and IP65 ratings
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Bluetooth
-
Keyboard: 53 Key Standard Alpha Numeric
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability | 1D |
| Scan Engine Model | SE965 |
| Light Source | Laser |
| Barcode Symbology Supported |
Laser Decode Capability:
|
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Features | Gorilla Glass |
| Drop Specification |
|
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV AC |
| Direct Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV AC |
| Indirect Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV AC |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | 660 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Flash Memory | 32 GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Maximum Memory Card Size Supported | 256 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4.3" |
| Screen Mode | WVGA |
| Screen Resolution | 800 x 480 |
| Backlight Technology | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard Type | Alphanumeric |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 + LE |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Gun |
| Rugged | Yes |
| Height | 9.4" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 7.4" |
| Weight (Approximate) | 1.68 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
mod-zebra-mc9300-zebra-mobile-computing-datasheet.pdf MC930B-GSADG4RW
mod-zebra-mc9300-zebra-mobile-computing-user-manual.pdf MC930B-GSADG4RW
mc9300-specification-sheet-en-us.pdf MC930B-GSADG4RW
mc9300.pdf MOD-ZEBRA-MC9300