| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Barcode Scanner |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 3150 mAh |
| Output Voltage | 3.6 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2" |
| Width | 3" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 2.68 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Zebra Handheld Scanners: |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |