| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6 lps |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Number of Pins | 9-pin |
| Number of Columns | 42 |
| Maximum Print Width | 2.50" |
| Application/Usage | Desktop |
| Features | Auto-cutter |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 KB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Media Thickness | 85 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Maximum Label Width | 2.99" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | ESC/POS |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Dark Gray |
| Height | 5.5" |
| Width | 6.3" |
| Depth | 9.8" |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |