| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Tablet PC |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 9250 mAh |
| Output Voltage | 7.4 V DC |
| Maximum Battery Run Time | 8.50 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Xplore XC6 Ultra-Rugged Tablet PC
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 90 Day |