Zebra 220xi4, 203dpi, USB, Serial, Parallel, Ethernet, Rewinder
220-801-00200
Select model
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Desktop
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 10 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 8.50" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Peel Facility | Yes |
| Rewinder | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Flash Memory | 8 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size | Custom Size |
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 12 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.20" |
| Maximum Label Width | 8.80" |
| Maximum Label Length | 12.50 ft |
| Label Core Size | 1" |
| Ribbon Core Size | 1" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 15.5" |
| Width | 15.8" |
| Depth | 20.4" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-220xi4-zebra-label-printer-datasheet.pdf 220-801-00200
mod-220xi4-zebra-label-printer-user-manual.pdf 220-801-00200
zebra-220xi4-series-printers.pdf 220-801-00200
220xi4.pdf MOD-220XI4