mot.hardware.mot XR12 Rugged Tablet..
201109
Select model
Key features:
- Durable Design: MIL-STD-810G compliant with drop and moisture resistance
- High Performance: Options for Intel Core i7, i5, and Celeron processors
- Versatile Input: Touch, pen, voice, and camera inputs for easy data management
- Expandable Storage: Up to 1TB SSD and hot-swappable batteries
- Connectivity Options: 4G LTE, Bluetooth, and various docking options
Specifications:
- Display: 12.5" Full-HD (1920 x 1080), 1000 Nit brightness
- Processor Options: Intel Core i7, i5, Celeron
- Operating System: Windows 10 Pro 64-bit
- Memory: Up to 8GB RAM
- Storage: 64GB, 128GB, 256GB, 512GB, and 1TB SSD options
- Weight: 2.95 lbs (1.34 kg)
- Battery Life: Up to 9 hours
- Durability Rating: IP54 and MIL-STD-810G compliant
- Camera: 8MP rear and 2MP front camera
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Card Supported | microSDHC |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 12.5" |
| Display Screen Technology | View Anywhere |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.7" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 8.2" |
| Weight (Approximate) | 2.95 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-xslate-r12-zebra-tablets-datasheet.pdf 201109
mod-xslate-r12-zebra-tablets-user-manual.pdf 201109
xslate-r12-tablet-spec-sheet-a4-en-gb.pdf 201109
mod-xslate-r12-zebra-tablets-datasheet.pdf MOD-XSLATE-R12
mod-xslate-r12-zebra-tablets-user-manual.pdf MOD-XSLATE-R12