Zebra Z-Essentials 500D Labels 4x6in, Direct Thermal, Permanent Acrylic, Roll, White, Matte, 115 labels/roll
10041912
Key features:
- High-resolution prints for sharp text, graphics, and barcodes
- Compatible with a wide range of Zebra direct thermal printers
- Customization options for size, shape, and print configuration
- Designed for reliability with rigorous pre-testing and quality control
- Cost-effective without sacrificing performance or quality
Specifications:
- Material Construction: White Direct Thermal Uncoated Paper; 3.0 mils
- Adhesive: Permanent Acrylic Adhesive; 0.7 mils
- Liner: 40 lb. semi-bleached kraft stock; 2.3 mils
- Environment: Indoor use; cold temperature compatible
- Temperature Performance:
- Minimum Application Temperature: 40°F/4°C
- Service Temperature Range: -40°F to 140°F/-40°C to 60°C
- Regulatory Compliance: FDA 175.105 for indirect food contact
- Storage Conditions: 72°F/22°C at 50% RH
- Expected Life Span: Indoor use, for 1 year+
| Product Information | |
|---|---|
| Label Width | 4" |
| Label Length | 6" |
| Label Diameter | 2 1/4" |
| Label Format | Roll |
| Number of Labels per Roll | 115 |
| Core Diameter | 3/4" |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
z-essentials-500d.pdf 10041912
z-essentials-500d.pdf MOD-500-D