ZBA ZB3051USB Handheld Barcode Scanners
ZB3051USB
Select model
The ZBA ZB3051 is a 500 scan/second high speed single line laser scanner. It has a slender, lightweight, but rugged design. The Good Read LED indicator and audio beeper are programmable. It comes with multiple interface options and the handsfree stand makes it a perfect choice for POS, libraries and fitness centers.
Main Features
-
Connectivity: Corded
-
Connection: USB
-
Scanner Capability: 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Light Source | Laser |
| Scan Rate | 500 scan/s |
| Maximum Scan Resolution | 5 mil |
| Depth of Field |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Height | 4.2" |
| Width | 2.3" |
| Depth | 6.1" |
| Weight (Approximate) | 5.22 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |