| Technical Information | |
|---|---|
| Large Format | Yes |
| Image Sensor Type | CIS |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (sec) | 2.5 |
| Maximum Color Scan Speed (sec) | 2.5 |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Maximum Scan Size | A3 - 11.70" x 17" |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 4.5" |
| Width | 22.8" |
| Depth | 19.5" |
| Weight (Approximate) | 15.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |