| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Warm-up Time | 12 Second |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 35 |
| First Print Speed | 5.1 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 2400 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Print Technology | Laser |
| Features | Device Management Accounting |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 1.05 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Maximum Memory Supported | 2 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Supported Network Protocols |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 5" |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 5 |
| Standard Input Media Capacity | 620 Sheets |
| Standard Output Media Capacity | 500 Sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 2180 Sheets |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 153000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 500 to 10000 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported | Citrix, Fedora Core 24, Xerox Global Printer Driver, HP-UX 11iv3, IBM AIX 7.2, Linux, Mac OS X 10.10, 10.11, & 10.12, 12, Xerox Mobile Express Driver, Oracle Solaris 11.3, Redhat Enterprise, SUSE 13.2, Windows 10, Windows 11, Windows 2003 Server, Windows 2008 Server, Windows 7, Windows 8, Windows Server 2012 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Operating Power Consumption | 1600 W |
| Standby Power Consumption | 94 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity | 11% |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
| Minimum Non-operating Relative Humidity | 11% |
| Maximum Non-operating Relative Humidity | 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 25.1" |
| Width | 23.2" |
| Depth | 26.4" |
| Weight (Approximate) | 200.6 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | Apple® AirPrint®, Bonjour, Cerner, ECOLOGO®, IPv6 Ready, MEDITECH, Mopria®, SAP, WHQL, Wi-Fi Direct |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |