| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 65 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 1.05 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum Memory Supported | 2 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 5" |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 700 Sheets |
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 275000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 25000 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | South Korea |
| TAA Compliant | Yes |